puya
02 آذر 1401 - 08:51

۷۰ درصد باشندگان بامیان به کمک های فوری نیاز دارند

مسئولان موسسات امدادرسان در ولایت بامیان اعلام کردند بر اساس ارزیابی های انجام شده از هر ۱۰۰ خانواده در این ولایت ۷۰ خانواده مستحق کمک شناخته شده و نیازمند کمک های فوری هستند.

مسئولان موسسه ابرار که به همکاری مالی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) در بخش های کمک های حالت اضطرار، زیربنا و تعلیم و تربیه در ولایت بامیان فعالیت دارد اعلام کردند کمک های در نظر گرفته شده از سوی سازمان‌های امدادرسان در این ولایت کافی نبوده و اگر در زمستان پیش رو کمک ها افزایش پیدا نکند باشنده های این ولایت زمستان سختی را در پیش خواهند داشت.

مسئولان موسسه ابرار که به همکاری مالی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) در بخش های کمک های حالت اضطرار، زیربنا و تعلیم و تربیه در ولایت بامیان فعالیت دارد اعلام کردند کمک های در نظر گرفته شده از سوی سازمان‌های امدادرسان در این ولایت کافی نبوده و اگر در زمستان پیش رو کمک ها افزایش پیدا نکند باشنده های این ولایت زمستان سختی را در پیش خواهند داشت.جاوید نظری، رئیس موسسه ابرار در ولایت بامیان می‌گوید: ما از هر ۱۰۰ خانواده‌ای را که در ولایت بامیان سروی می‌کنیم ۷۰ خانواده آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند و نیاز به کمک های فوری دارند.

به گفته‌ نظری موسسه ابرار به همکاری دفتر (UNHCR) در زمستان پیش رو برای بیش از ۴۵۰۰ خانواده قرار است کمک های زمستانی توزیع نماید، اما متاسفانه این کمک ها به هیچ وجه بسنده نبوده و جامعه جهانی باید بیشتر توجه داشته باشد.

رئیس این نهاد امدادرسان رسان گفت با توجه به خشکسالی ها و جاری شدن سیلاب در ولسوالی های ورس و پنجاب ولایت بامیان صدها دهقان متضرر شده اند و به همین منظور این موسسه زمینه کار در برابر مزد را برای متضررین فراهم ساخته است.

زمستان سرد و فقر به دو پدیده ای است که اکثریت باشنده های بامیان در چنین روزهایی بیشتر از هر زمانی با آن مواجه اند.

بر اساس آنچه باشنده های این ولایت می گویند از هر ده خانواده تنها یک خانواده توانایی تامین سوخت زمستانی یا همان زغال سنگ را دارد.

در حالی که اکنون دمای هوا به پایین تر از منفی صفر درجه در ولایت بامیان رسیده است اکنون بیشتر از نیمی از خانواده ها به مواد گرمایشی دسترسی ندارند.

شهروندان ولایت بامیان اما از توزیع غیر عادلانه برخی از موسسات به خصوص دفتر کمیته بین المللی نجات(IRC) شکایت داشته و از مسئولان می‌خواهند تا کمک ها را به مستحقین واقعی آن برسانند.

باشگاه خبرنگاران جوانافغانستانافغانستان

شناسه خبر: 874992